Operakino 25/26 - Salome, Salzburg 2018

Længde: 112 min.

I Kong Herodes' fangekælder sidder Jokanaan – Johannes Døberen – som en trodsig og uforbederlig profet. Han håner Salome og hendes familie og forkynder dom over deres livsførelse. Men Salome bliver draget af ham. Hvad der begynder som nysgerrighed, udvikler sig til besættelse: Hun vil have ham. Da Herodes, betaget af Salome, lover hende hvad som helst, hvis hun danser for ham, ser hun sit snit til at få sin vilje – og få magten over Jokanaan.

Maestro Franz Welser-Möst, leder hele forestillingen med suveræn autoritet og finfølelse, og med sig har han et imponerende hold af sangere, med Asmik Grigorian, John Daszak, Gábor Bretz, Anna Maria Chiuri og Julian Prégardien – alle leverer præstationer på højeste niveau.

Asmik Grigorian, der her debuterede i titelrollen, leverede en præstation, der sendte hende til den internationale operascene. Med en uovertruffen kombination af vokal kraft, teknisk præcision og følelsesmæssig dybde tryllebinder hun publikum og cementerer sin status som en af vor tids største sopraner.

01:52 ex. pause

Køb billetter

Der er pt. ingen forestillinger på denne film.

Andre film i Gloria

Dracula (2026)

Dracula (2026) – English subtitles

Premiere: Onsdag 5. august 2026
Radu Jude, 170 min.

A flamboyant director is at his wit’s end: he wants to make a film about Dracula…

Læs mere
PRIDE SHORT FILMS 2026

PRIDE SHORT FILMS 2026 – English subtitles

Premiere: Mandag 10. august 2026
120 min.

Gloria Biograf and Bendix Productions present a LGBTQ+ short film program during…

Læs mere
Donnie Darko

Donnie Darko

Premiere: Torsdag 13. august 2026
Richard Kelly, 113 min.

I anledning af kultfilmen 25 års jubilæum: Repremiere på Richard Kellys kultfilm.…

Læs mere
Alle guds farver

Alle guds farver

Premiere: Fredag 21. august 2026
78 min.

ALLE GUDS FARVER følger Enghave Kirke i København, lokalt kendt som “Queer…

Læs mere

Warning: Undefined array key 0 in /var/www/gloria.dk/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3876